Rozhodl jsem se, napsat článek, který popíše principy největší řekněme osobní transformace, kterou můžete v jakémkoli systému osobního rozvoje zažít. Názvy jsou různé. U klasického EFT máme proces, kterému říkáme Les emocí. Ve skriptech od jednoho z mistrů klasického EFT jsem se dozvěděl něco o „vedoucích hvězdách“ - volně přeloženo a tak různě. Principem je ale jedno. Vzít jakékoli negativní události a odstranit z nich emoce, zneutralizovat emoční náboj, tak aby nás již neovládaly. Ve FasterEFT tomu tedy říkáme:
V mírovém programu máme za úkol, udělat si velký seznam všech životních událostí, které jsme nevnímali pozitivně. Všech traumat a příkoří, kterých se nám za našeho života dostalo. Začínáme samozřejmě co nejvíce v dětství, až tak daleko, jak jen si dokážeme vzpomenout. Je třeba opravdu zahrnout jakoukoli negativní vzpomínku. Ač se nám zdá, že třeba nebyla tak strašná, ve skutečnosti se někdy mohou objevit i emoce, o kterých bychom ani netušili, že tam tehdy byli. Platí totiž obecně známý fakt, že jakmile změníme jednu událost v minulosti, jednu reakci, jedno chování malého dítěte v nás, je možné, že se vše změní razantně v současnosti.
Představte si, že byste byli schopni se jako dítě v jisté otázce chtytře rozhodnout a udělat správnou věc. A tu správnou věc byste dělali kdykoli, když by k podobné události došlo. Jak moc by to změnilo Váš život? Ve skutečnosti se totiž dost často stává, že ač nedobře, reagujeme na podobnou negativní událost podobným špatným způsobem jako vždy – proč? Protože je to pro nás stará známá zkušenost. Naše podvědomí nás chrání a radši, než aby nás vrhlo do neznáma, povede naše tělo stejným způsobem, vloží nám do úst ta stejná slova, protože ví ze zkušenosti, že to prostě přežijeme. Naše podvědomí se nás vždy bude snažit chránit. Bohužel jen třeba neví, že jsou i jiné cesty. Nemá ty správné reference, o které se opřít. Pokud mu je ovšem předhodíme ... tady se opět rozchází FasterEFT od spousty ostatních metod. Pokud změníme události, které se v minulosti staly, pokud změníme naše chování v minulosti, přidáme k nim dobré pocity, naše podvědomí bude za nás dělat chytřejší rozhodnutí, nebo nám dá nad událostmi větší kontrolu. Jednoduše budeme mít víc možností na výběr a budeme se rozhodovat dle toho, co je „Cítit dobře“.
Proto tedy v Mírovém programu budeme postupovat následovně: Najdeme si vhodný sešit, který budeme používat jako deník. Pokud si nechceme události na papíře uchovávat, můžeme si je psát třeba do toho spirálového bloku a vždy, když se zbavíme nějaké té vzpomínky, která je na papíře napsaná, prostě papír vyhodíme do koše a je to. Do tohoto sešitu si tedy od dětství zapíšeme co nejvíce vzpomínek, na které si dokážeme vzpomenout a zbavíme se čehokoli negativního, co v nich nalezneme. Jakmile jsou vzpomínky čisté provedeme Flip (otočení). Vzpomínky změníme na něco pozitivního, vložíme do nich dobré pocity, odpustíme všem, co nám ublížili, obejmeme je, řekneme jim něco pěkného a i oni nám předají svůj vzkaz. Pošleme lásku, či příjemné pocity. Účel je prostý. Změnit kompletně význam daných vzpomínek.
Zkontrolujeme, zda-li již do vzpomínky nemůžeme nic špatného vrátit. Pokud ne, super. Pokud ano, pokračujeme se vzpomínkou do té doby, dokud do ní již nic vrátit nebudeme moci.
Setkal jsem se sice již i s názory, že není třeba se příliš hrabat v minulosti, ale já s Robertem Smithem absolutně souhlasím, že na maličkostech, které jsme prožili v minulosti jsou vystaveny velké problémy současnosti. Proto rozhodně doporučuji každému, kdo čte tento článek, aby s tímto neotálel a pustil se do toho co nejdříve.
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že Robertovo úsloví o páru bot je pravdivé natolik, že Vás, pokud se neusmíříte s minulostí, bude pronásledovat tolikrát, dokud s tím jednou pro vždy skutečně neskoncujete. A věřte mi. Může to být horší a horší...
Pokračujte na další článek z této série s názvem: Šťastný deník.