Dnes Vám představím velmi účinnou techniku, která je oficiálně součástí FasterEFT tréninku III. Na začátku všeho byly veselé minutky Jógy Smíchu, které na seminářích vedla Marina Bajszár (bývalá Robertova přítelkyně). Jednou z technik jógy smíchu je, vybrat si kdekoli na zemi před sebou určitý bod a smát se na něj. Nahlas se na něj "přiblble" smát. Smích je jistě dobrý pro naše zdraví a emoční pohodu, ale smát se můžeme chvíli a když nás opět dostihnou myšlenky na to, co nás právě trápí, moc do smíchu nám asi nebude.
Robertu Smithovi při pozorování lidí, jak se smějí na imaginární bod na podlaze, blesklo hlavou, že pokud se budeme smát účelně. Mohlo by to pozitivně ovlivnit konkrétní problém. Proč? Všichni jistě z předešlých článků víte, že lidé nemohou cítit dvě rozdílné emoce naráz. Můžeme se cítit buď tak a nebo tak, ale nemůžeme se smát a přitom se cítit mizerně. To náš mozek prostě nepobere. Musí si vybrat vždy pouze jednu stranu na kterou se přikloní. Využijme tedy tohoto faktu a změňme jakýkoli problém právě teď.
Vyberme si něco, co nás trápí, nebo něco, co vnímáme jako problém či tíživou situaci či cokoli nechtěného. Všimněme si, jak víme, že je to problém. Všimněme si obrazů, zvuků, emocí, fyzických pocitů, chutí, vůní, které jsou součástí struktury našeho problému. V okamžiku, kdy si tohoto všimneme. Začněme se na daný problém falešně smát. Smějme se nahlas. Smějme se jakkoli šíleně chceme. A smějme se, co to jde.
Potom se přestaňme smát a znovu se zaměřte na daný problém. Všimněte si, co se změnilo. Všimněme si toho, co zbývá a znovu se na to smějme, co nejvíc dokážeme.
Robert Smith říká, že ve třetím kole se určitě stane zázrak:).
Opakujme, dokud se vnímání problému nezmění a dokud problém existuje. Velkou výhodou této techniky je, že automaticky nastává tzv. flip. Protože emoce se automaticky přesouvají do pozitivna a pokud nechceme, nemusíme vždy problém měnit.
Doporučení: nesmějme se však falešně problémům ostatních - alespoň ne před nimi :D...